ARCHIVE – Previous Editions

2018

Aquarius, Bile Sister, Bobbypin, Cares, Cedric Noel, Debby Friday ,Deliluh, DJ Freshdiscoporkergas, DJ Julia Dickens, DJ Np Np, DJ Squidlid, Dreamcrusher, Eyeballs, Glasseyelashes, Greydini, La Timpa, Lary 7, Lavender Bruisers, Open Fortress, Ora Cogan, Pantayo, Petra Glynt, Phèdre + Lil Gay, Sages, Sonic Luz, Suzanne Ciani, Tess Roby, The Pink Noise, YlangYlang

Installations

Dwight Siegner, Emily Pelstring, Joshua Richardson, Nightlifeguard, Radio Funny Farm, Rob Gill, Versa, Zirco Fish

2017

1mitator, Anamai, Bonnie Trash, Brigitte Bardon’t presents Drone Therapy, Choozey, Deenzi, Doomsquad, Dorthea Paas, Inflatable Deities, Iskwé, Ivory Towers, Kat Escacio, Kedr Livanskiy, Lary 7, Laura Ortman, Meinschaft, Michael J Brown, MV Carbon, New Chance, New Positions, Obuxum, Persons, Platitudes, The Pucumber Sassquash Family Band, The Silent Film Ensemble, Valens, Versa,. Witch Prophet, Yamantaka//Sonic Titan, YlangYlang

Installations

Darren Copeland, Doug Back, Dwight Siegner, Fabio Roberti, Nightlifeguard, Radio Funny Farm, Sojin Chun, Steven White, The Dream Wanderer

2016

[Film] Life of a Craphead – “Bugs”, Absolutely Free, Ah Mer Ah Su, Anamai, Apetechnology + Cotton Museum, Bile Sister, Castle If, Darknesses, Doom Tickler, Faun Fables, Fog Spirits, Hexzuul + Mandelbrut, Hsy, Ice Cream, Jennifer Castle, Julia Dickens & Brad McOuat, Katelyn Clark, L Con, Lary 7, Lydia Lunch & Weasel Walter – Brutal Measures, Maria Chavez, Michael J Brown, Nightlifeguard, Not the Wind, Not the Flag, Scattered Clouds, Scott Hardware, Sourpussy, Water on Mars (Ice Cream DJ set), Xuan Ye

Installations

Camille Jodoin-Eng, Dwight Siegner, Jennifer Warne, Julia White, Maria Karam, Matt Rogalsky, Maya Ben David – SuperSaiyan, Ottilie Mason, Radio Funny Farm, Trinketron

2015

Alexander Hacke, Baby Cages, Blackie, Brigitte Bardon’t, Buffalo MRI, Castle If, Danielle de Picciotto, David Watson, Destroy Band, DJ <Siri>, DJ Cam Lee, DJ Garbage Body, Doomsquad, Feministry, Glit Clit, Ice Cream, Lary 7, Laura Ortman, Manticore, Mimico, Monogamyth, Mykki Blanco, New Chance, Nihilist Spasm Band, Not the Wind, Not the Flag, Peter Lebel & Charlie Egleston, Raven Chacon, Sages, Silver Apples, Soupcans, Special Costello, The Green Bunker, The Moth, Water on Mars, Whoop-Szo

Installations

Analog Preservation Network, Apetechnology, Camille Jodoin-Eng, David Bobier & Vibrafusion Lab, Digital Forest Collective, Dwight Siegner, Gambletron Noise Karaoke, Lefty Smudges, Leslie Putnam, Nightlifeguard, S’odinon Sounare, W. Mark Sutherland, Winston Hacking & Andrew Zukerman

2014

Blunt Chunks, Brian Schirk, Darkness, Swanky Soundtracks, DJ Petra Glynt, DJ Siri, Drum Drone Forever, Erin Sexton, Fresh Snow, Freshdiscoporkergas, Gambletron & Johnny Nawracaj, GuiGi, Highworld, Hoover Party, Hvywtr DJs, Ice Cream, Jean François Laporte, Jef Barbara, Jessica Karuhanga, Lary 7, Laura Ortman, Leif Elggren, Loom, Marja-Leena Sillanpää, Melody McKiver, Michael J Brown ,Not the Wind, Not the Flag, Noveller, Paul Dutton, Robert Piotrowicz, Tarpit, WTCHS

Installations

Apetechnology, Camille Jodoin-Eng, Dipna Horra, Dwight Siegner, Gordon Monahan, Hilary Martin/ Ranjit Bhatnagar/ Evan Oxland/Akira Inman, Laura Kikauka/Carl Hamfelt/Algis Kizys, Marco D’Andrea, Maruizio Guarini, Matt Rogalsky, Nightlifeguard, Physical Features

2013

Ankle Mix, Apetechnology, Ben Grossman, Bile Sister, Brr, Buck Washenfold, Cuddles, DJ Gallery, Drainolith, Gambletron, Glass Towers, glitclit, Gravies and the Main Dish Sauce, Look People, Man Made Hill, Mary Margaret & Marcus O’Hara, Mas Aya, Music for Lamps, Pale Eyes, Peter Lebel, Petra Glynt, Radio Lucifer, Savvy C, Shelley Hirsch, Sunda Duo. Swanky Soundtracks, Tarpit, The Gories, Thesis Sahib, Tina Pearson, Tranz Defonce

Installations

Allison Cameron, Apetechnology, Ben Grossman, Dwight Siegner, Julia White, Lary 7, Marco D’Andrea, Norman White, Peter Bradley, Sweet Magic London, Tomas Del Balso & Dan Rocca

2012

A Person Disguised as People, A Vicious Lullaby, Absolutely Free, Alexander Dupuis, Alexander Hacke & Danielle de Picciotto, Con-Tex, Delicate Steve, Dinners, Donna Danger, Drainolith, Exit 2012, DJ Failure, Great Bob Scott, Happy Valley Band, Hur Hur, Lary 7, Lido Pimienta, Loom, Melody McKiver, Michael J Brown, Mrghosty, MV + EE, Nate Young + Apetechnology, Nick Storring, Normal Love, Roman Pilatess, Swanky Soundtracks, Tenderness, US Girls, Vajj, Wolfcow

Installations

Dave Dyment, Dwight Seigner, Jessica Field, Leif Hall, Mike Hansen, Paulette Phillips, Steven White, Tomas Del Balso

2011

A person Disguised as People, Audiolodge, Chelsea Wolfe, Danielle de Picciotto & Alexander Hacke, David Dacks, DJ Swanky Soundtracks, Donna Danger, Dr. Decent, Eric Normand, DJ Fabio, Fancie, Idiot Glee, Isla Craig, John Oswald & Susanna Hood, Joshua Richardson Band, Krakowiak Trio, Leslie Flanagan, Loud Objects, Maurizio Guarini & Great Bob Scott, Myths, Nihilist Spasm Band & Alexander Hacke, Part/Parcel, Phantom Ambulance, Profit, Rozalind MacPhail, Squid Machine, Sunda Duo, Szely, The Doldrums, Timo Vialaiinen, Tom Kuo, Tony Conrad, US Girls, Yvat

Installations

Matt Heckert, Cinecycle, Plastikville, Apetechnology, Christof Migone, Willy Le Maitre, Hilary Martin, Yvat Collective, Donna Legault, Dwight Siegner

2010

0.blaat, AIDS Wolf, Anne Bourne, Brian Ruryk, Christof Migone, DD/MM/YYYY, Electro-Sitter, Fancie, First Rate People, Friendly Rich & the Lollipop People, Gardenia, Health, Hybrid Moments, Joda Clement, John Kilduff, Kati Gleiser, Lary 7, Myths, Nic Collins, Peter Mettler with PLUS [+] and Anne Bourne and Tom Kuo, Ricardo Arias, Romo Roto, Six Heads, The Room, Toddler Body, Transmorphous Sound Ensemble

Installations

Marla Hlady, Andrew Harwood aka Madame Zsa Zsa, Cinecycle, Paul Walde, Steven White, Exercise Your Eyes, Gordon Monahan

2009

54×3, Amelia Saul, Andreas Paolo Perger, Antler, Carla Bozulich, Charles Glasspool and the Big Love with 3C84, Corpusse, Damo Suzuki, Dbmg/Raf, DJ Part/Parcel, Electric Eclectics DJ Team, Exit 2012, Gosh Damn! DJs, Greater Explosives, Holy Fuck, I Can Put My Arm Back On, You Can’t, Joda Clement, Katie Stelmanis, Kunst Oder Unfall, Lukas Ligeti, Oradeck, Sarah Mangle, The Daisy Tree, Town Without Pity, Yvat

Installations

Gordon Monahan, David McCallum, Cosmin Iancu & Mani Mani

2008

Alexander Hacke & Danielle de Picciotto, Alexis O’Hara, As Is, Astrogroove, Barry Schwartz, Blind Data, Disguises, DJ Failure, DJ Record Player, DJ Reverend Lemmy, Dorit Chrysler, Feuermusik, Greater Explosives, Headless, Jennifer Walshe, Jeremy Hobbs & Nick Storring, Jesse Stewart & Michael Evans, Lary 7 & Tony Conrad, Loud Objects, Mary Margaret O’Hara, Matt Dunn, Mr. and Mrs. Hypnotist, Orco Muto, Pau Torres, Pholde, Picastro, QFWFQ, Tel Quel, The Dead Are Those Who Have Died, The Moth, Trimpin, Wodwos

Installations

Anitra Hamilton, Edwin van der Heide, Maki Ueda, Dwight Siegner, Dr. Decent and the RV, Interaxon, Tenbag Film Projections

2007

Alexander Hacke & Danielle de Picciotto, Anne Bourne, Barry Schwartz, Blube, Charles Fox, Clockdin, Disguises, Dorit Chrysler, Edwin van der Heide, DJ Fabio, Gastric Female Reflex, Generator Sound Art & Andrea Beeman, Hans Peter Kuhn, Jaymz Bee, John Kilduff, Joshua Richardson, Kelly Mark, Ken Gregory, KNURL, Lary 7, Mary Margaret O’Hara & Great Bob Scott, Michael Evans, Myra Davies, Nihilist Spasm Band, Record Player, Rozasia, Sir Spinner, Spunge Job Yur Mum, The Hallicrafters (Algis Kyzis/Eric Hubel), Tony Conrad, Women in Tragedy

2006

Aki Onda&Mike Hansen&Tomasz Krakowiak, Alexander Hacke & Danielle de Picciotto, Alexis O’Hara, Astrogroove, Bernhard Gal, Coleman-Lemieux Dance Compagnie, DBMG/RAF, DJ Failure, DJ Record Player, Dorit Chrysler, Gen Ken Montgomery, Jesse Stewart, Kenny Baldwin Trio, KNURL, Lary 7, Michael Caplan, Mike Murphy, Rozasia, Sarah Peebles & Rob Cruickshank, Thin Buckle, Tim Rivers, Tony Conrad, Yuko Nexus6

Installations

Edwin van der Heide, Bernhard Gal